123rf.com nuotr.

Mokslas įrodė: katės ignoruoja savo šeimininkus


Jei kada nors įtarėte, kad jūsų augintinė dažnai jus ignoruoja, buvote teisūs. Mokslininkai įrodė, kad katės yra linkusios ignoruoti savo šeimininkus.

Tokijo universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad net girdėdamos savo šeimininkų balsą ir suprasdamos, ko iš jų norima, katės kartais savo šeimininkus paprasčiausiai ignoruoja. Mokslininkai stebėjo 20 naminių kačių. Aštuonis mėnesius buvo stebimas kačių gyvenimas jų namuose ir fiksuojama, kaip katės reaguoja į skirtingus balsus – šeimininkų, pažįstamų ir nepažįstamų žmonių.

Tyrimas atskleidė, kad geriausias būdas sužinoti, ar katė girdi šeimininką, atkreipti dėmesį į katės reakciją. Apie 70 proc. atvejų išgirdusios savo vardą katės pasuka galvą balso pusėn, 30 proc. atvejų – pajudina ausis. Retais atvejais katės į balsą reaguoja miaukimu arba uodegos judinimu. Katės vienodai reagavo tiek į šeimininkų, tiek į nepažįstamų žmonių balsus, bet buvo galima pastebėti, kad šeimininko balsas sukelia aktyvesnę reakciją. Nepaisant to, katės buvo linkusios ignoruoti tiek nepažįstamus žmones, tiek šeimininkus.

Japonijos mokslininkai spėja, kad ignoravimas yra evoliucijos pasekmė. Katės su žmogumi užmezgė ryšius prieš 9 tūkst. metų. Kai žmonės pradėjo užsiimti žemdirbyste, katės apsigyveno šalia, kad galėtų medžioti graužikus, kuriuos traukė auginami grūdai. Katės savo noru tapo naminėmis, bet išlaikė nepriklausomą charakterį, kad galėtų likti nepriklausomomis medžiotojomis.

„Istoriškai, skirtingai negu šunys, katės nebuvo mokomos paklusti šeimininkui. Šunys jau tūkstančius metų yra mokomi klausyti šeimininko komandų, o iš kačių to nebuvo reikalaujama. Taip pat ne žmogus, o katė parodė iniciatyvą bendro ryšio atsiradimui“, – teigiama tyrimo išvadose. Mokslininkai pastebi, kad žmogaus ir katės ryšys yra išskirtinis, nes katės nerodo paklusnumo ir prisirišimo žmogui, jos netinka tarnybai, bes vis tiek žmonių yra mylimos ir mėgstamos.

Alfa.lt