Mokslininkai: būnant minioje pagerėja sveikata


“Mūsų tyrimas rodo, kad visuomenėje minios vaidina svarbų vaidmenį,- pasakoja psicholohas Stivenas Raikeris iš Sent Andruso universiteto. – Jos padeda mums susivokti, kas esame, užmegzti ryšius su kitais individais ir net tam tikru lygiu lemia mūsų fizinę savijautą.”

Kodėl būnant minioje pagerėja sveikata? Psichologai mano, kad šis poveikis patiriamas dėl kolektyvinės tapatybės. “Užuot mąstę kaip “aš”, imame mąstyti, kaip “mes”, – aiškina Nikas Hopkinsas iš Dandžio universiteto. O tai savo ruožtu pakeičia santykį su kitais žmonėmis: “Minioje priimame žmones ne kaip svetimus, o kaip artimus.” Palaikome ir sulaukiame palaikymo, konkurencija tampa bendradarbiavimu, ir žmogui atsiranda galimybė suvokti savo tikslus taip, kaip pavieniui nepavyktų. Tai sukelia teigiamas emocijas, kurios netik padidina atsparumą negandoms, bet ir sustiprina sveikatą.

Dėl to minioje (bent jau tinkamoje) individo gaunama nauda yra panaši į tą, kurią gauname iš labiau asmeninių socialinių ryšių. Gerai žinoma, kas per socialinę sąveiką galima suaktyvinti atsparumo įtampai mechanizmus ir sukelti teigiamą poveikį imuninei bei širdies ir kraujagyslių sistemoms. Pavyzdžiui, plačius socialinius ryšius turinčių žmonių kraujyje dažniausiai būna mažiau molekulių, susijusių su uždegimu, jie rečiau miršta nuo širdies ligų ir tam tikrų rūšių vėžio. Taip pat yra duomenų, kad senstant mažiau silpsta jų kognityviniai gebėjimai.

Pagal nationalgeographic.com