© Shutterstock nuotr.

Mokslininkai: kokie kvapai sukelia galvos skausmus


Svogūnų ir daugelis kitų kvapų gali sukelti stiprų galvos skausmą. Tyrėjai sako, kad kvapai gali sukelti migreną, taip pat gali ją išgydyti.

Jungtinėje Karalystėje apie 15 proc. suaugusiųjų kenčia nuo migrenos, informuoja dailymail.co.uk. Migrena – ne tik stiprus galvos skausmas, bet ir pykinimas, jautrumas šviesai bei kiti nemalonūs simptomai. Migrenos priepuolį sukelia cheminės pusiausvyros sutrikimai smegenyse.

Tyrimo duomenimis, 75,9 proc. atvejų galima identifikuoti, kas sukėlė migrenos priepuolį. Dažniausiai tai būna stresas, hormonų svyravimai, oro sąlygos, miego sutrikimai, dieta, mirgantys vaizdiniai.

Daugiau nei pusė kenčiančių nuo migrenos žmonių yra jautrūs kvapams, rodo naujausias tyrimas. Tai vadinama osmofobija. Ypač jautrios kvapams moterys – net 70 proc. sako, kad migrenos priepuolį gali sukelti kvapas. Labai svarbu apsisaugoti nuo dirgiklių, kurie sukelia migrenos priepuolius.

Pvz., viena 32 m. moteris pastebėjo, kad žalių svogūnų ar česnakų kvapas sukelia jai migreną. Po valandos jai prasidėdavo 10 balų stiprumo migrenos priepuolis, taip skaudėdavo akis, nosį, gerklę, pykindavo, imdavo plakti širdis, perštėdavo liežuvį, skaudėdavo kaklą. Vėliau paaiškėjo, kad migrenos priepuolio padarinius panaikindavo pipirmėtė.

Tyrėjų teigimu, svogūnų ir kiti aštrūs kvapai gali pakeisti emocijas, nes už emocijas ir kvapus atsakingos smegenų sritys yra stipriai susijusios.

Kvapas gali stimuliuoti trišakį nervą, sukelti uždegimą arba sušvelninti uždegimą.

Neurologas Nicholas Silveris teigė: „Išsiaiškinome, kad kvepalai, automobilių gaivikliai, maisto produktų – kepamų ar riebių produktų kvapai, cigarečių dūmų, valymo priemonių kvapai gali būti dirgikliai.“

delfi.lt