wikipedia.org nuotr.

Mokslininkai nustatė: graužikams penio dydis yra itin svarbus


Mokslininkai nustatė: rudųjų pelėnų bendruomenėse socialinė padėtis yra tiek aukšta, kiek didelis pelėno penis.

Tokią išvadą paskelbė Europos mokslininkai, nagrinėję mažųjų žinduolių dauginimąsi. Pasak mokslininkų, dominuojantys rudųjų pelėnų patinai turi platesnius penio kaulus, dar vadinamus „baculum“. Nors tokių kaulų žmonės neturi, tačiau jie randami daugelyje kitų žinduolių rūšių. Jų tiksli funkcija nėra žinoma. Tyrimą atliko Liverpulio universiteto daktaras Jeanas Fracois Lemaitre su kolegomis iš Prancūzijos ir Šveicarijos.

Rudieji pelėnai gyvena ne ilgiau kaip pusantrų metų. Patelės kasmet pagimdo 4-5 vadas jauniklių.

„Šie gyvūnai yra ypatingai įdomūs tyrėjams, nes patelės per vieną dauginimosi ciklą poruojasi su daugeliu patinų“, – sakė J.F.Lemaitre. Tyrėjai svarsto, kad ši konkurencija paskatino genitalijų evoliuciją, kad patinų galimybės daugintis išaugtų.

Šiai teorijai išbandyti komanda gaudė laukinius ruduosius pelėnus ir nagrinėjo jų laboratorijoje gimusius palikuonis. Jie bandė atsekti, kurie taps dominuojantys, o kurie paklus pastariesiems. Patinai buvo poromis apipurškiami patelių išskyromis. Po to buvo nustatoma, kiek kvapų patinai išskiria. Patinai, palikę daugiau kvapo ženklų, buvo laikomi dominuojančiais, nes jie labiau stengėsi pritraukti patelę.

Po to tyrėjai skanavo visų patinų penio kaulus ir juos lygino.

Ankstesni tyrėjai nagrinėjo graužikų penio kaulų ilgį, tačiau šįsyk buvo nagrinėjamas jų plotis. Nustatyta, kad plotis yra daug svarbiau. „Pagrindinė mūsų išvada – dominuojantys patinai turi didesnius, bet ne ilgesnius penio kaulus“, – sakė J.F.Lemaitre.

Ilgiausias jo rastas penio kaulas buvo 1,7 milimetro pločio bei 4,5 milimetro ilgio.

„Nors šie kaulai tiriami jau senai, tačiau vis dar neaišku, kam žinduoliams jie yra reikalingi“, – kalbėjo J.F.Lemaitre.  Jis spėliojo, kad, kadangi rudųjų pelėnų patelių kiaušiniams susiformuoti reikia fizinio stimuliavimo, tai peniams su platesniais kaulais tai pasiekti yra lengviau. Todėl juos turintieji graužikai patinai sėkmingiau dauginasi.

„Mūsų tyrimas yra pirmas žingsnis link supratimo, kas sieja žinduolų genitalijų struktūrą ir jų dauginimosi sėkmingumą“, – sakė J.F.Lemaitre.

Penio kaulų faktai

Žmonės savo peniuose kaulų neturi. Tačiau juos turi daug kitų primatų, pavyzdžiui, gorilos bei šimpanzės. Visi graužikai patinai turi kaulus savo peniuose. 2007-aisiais rastas išnykusios jūrų vėplių rūšies penio kaulo atspaudas buvo 1,2 metro ilgio.

lrytas.lt