Mokslininkai nustatė: cukrus sukelia priklausomybę


Valgote pernelyg saldžiai? Pasirodo, didelis cukraus kiekis kraujyje siejamas su smegenų tūrio mažėjimu ir silpnaprotystei būdingais simptomais. Naujausio Australijos mokslininkų atlikto tyrimo rezultatus pristato „The Daily Mail“.

Australijos Nacionalinio universiteto Kanberoje mokslininkai tvirtina, kad didelis cukraus kiekis kraujyje gali tapti psichinės sveikatos sutrikimų, kurie paprastai atsiranda dėl senėjimo, priežastimi. Tyrėjai įsitikinę, kad tai galėtų stipriai pakeisti suvokimą, kaip cukraus kiekis veikia smegenis.

Medicinos žurnale „Neurology“ aprašomame tyrime dalyvavo 249 žmonės nuo 60 iki 64 metų. Visų jų cukraus kiekis kraujyje atitiko Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamą normą. Visiems dalyviams buvo atlikta smegenų skenografija tyrimo pradžioje ir po ketverių metų.

Tyrimo dalyvių, kurių cukraus kiekis kraujyje buvo didesnis už normą – mažiau kaip 6,1 mmol/l – smegenų tūris hipokampo ir migdolinio kūno srityse, atsakingose už atmintį ir kognityvinius įgūdžius, sumažėjo labiau nei turinčių mažesnį cukraus kiekį kraujyje.

Atsižvelgę į tokius veiksnius, kaip amžius, aukštas kraujo spaudimas, rūkymas ir alkoholio vartojimas, mokslininkai nustatė, kad viršutinę normos ribą siekiantis cukraus kiekis kraujyje smegenų tūrio masę sumažina 10 procentų.

Tyrimo autorius Nicolas Cherbuinas įsitikinęs: „Daugybė tyrimų įrodė, kad egzistuoja ryšys tarp II tipo diabeto ir smegenų tūrio sumažėjimo bei demencijos, tačiau iki šiol stigo žinių apie tai, ar tokį patį poveikį jaučia ir tie žmonės, kurių cukraus kiekis kraujyje siekia viršutinę normos ribą“.

Kai cukraus kiekis kraujyje nevalgius yra 10,0 mmol/l (180 mg/dL) ar aukštesnis, tai apibrėžiama kaip diabetas, o 6,1 mmol/l (110 mg/dL) – priešdiabetinė būklė.

„Šie rezultatai rodo, kad netgi diabetu nesergantiems žmonėms cukraus kiekis turi įtakos smegenų sveikatai, – įspėja N. Cherbuinas. – Tyrimus reikia tęsti, tačiau ir dabar turimi rezultatai verčia mus iš naujo įvertinti normalaus cukraus kiekio kraujyje sąvoką bei diabeto apibrėžimą“.

delfi.lt