Mokslininkai nustatė, kad krabai pasižymi gera klausa


JAV mokslininkai nustatė, kad krabai turi vidinę ausį, kuri padeda jiems išgirsti netoliese medžiojančius grobuonis, sakoma antradienį paskelbtoje studijoje.

Anksčiau manyta, kad statocistu vadinamo organo vienintelė funkcija – padėti šiems vėžiagyviams išlaikyti pusiausvyrą, tačiau dabar paaiškėjo, kad jis taip pat užtikrina klausos pojūtį, mokslininkai rašo straipsnyje, paskelbtame Didžiojoje Britanijoje leidžiamame žurnale „Proceedings of the Royal Society B“.

Masačusetse įsikūrusio Šiaurės Rytų universiteto biologai atliko eksperimentus laboratorijoje su smulkiais krabais, paplitusiais Meksikos įlankos rifuose, tirdami, kaip jie reaguoja į po vandeniu sklindančius garsus.

Tyrėjai po krabo kiautu įtaisė mažytį jutiklį, matuojantį statocisto elektrinį aktyvumą.

Tuomet krabai būdavo įleidžiami į baseinėlius, kuriuose būdavo paleidžiami įrašyti garsai, skleidžiami trijų rūšių plėšriųjų žuvų: jūrinių šamų (Ariopsis felis), juodųjų jūrų ešerių (Pogonias chromis) ir austrinės rupūžžuvės (Opsanus tau).

Mokslininkai nustatė, kad kaskart, kai išgirsdavo jūrų šamų arba rupūžžuvių skleidžiamus garsus, krabai staiga liaudavosi ieškoję geldelių ir pasiruošdavo sprukti ieškoti slėptuvės.

Tačiau jie menkiau reaguodavo į juodųjų jūrų ešerių akustinius signalus. Kai šios rūšies žuvys medžioja, jų skleidžiamas triukšmas girdimas iš toli, todėl nebūtinai reiškia betarpišką grėsmę.

Tyrėjai atmetė prielaidas, kad krabai reaguodavo į kitokius dirgiklius, tokius kaip mažesnio dažnio virpesiai arba vandens slėgio pokyčiai. Jie padarė išvadą, kad šie vėžiagyviai „gali aptikti įvairaus dažnio garsus“.

15min.lt