wikipedia.org nuotr.

Mokslininkai nustatė, kodėl žmonės gyvena ilgiau už daugumą gyvūnų


Paslaptis, kodėl žmonių gyvenimo trukmė yra gerokai ilgesnė už kitų žinduolių, pagaliau atskleista. Tarptautinė mokslininkų komanda įrodė, kad vidutinis energijos kiekis, reikalingas kiekvieną dieną, nulemia gyvenimo trukmę.

Mokslininkai lygino, kiek primatams ir tokio pat dydžio žinduoliams reikia energijos per vieną dieną, ir pastebėjo, kad primatai sunaudoja kur kas mažiau energijos nei žinduoliai. Šis skirtumas lemia, kad jų medžiagų apykaitos greitis yra daug lėtesnis, kaip ir senėjimo procesas. Net itin aktyvų gyvenimą propaguojantys žmonės, pavyzdžiui, maratonų bėgikai, sunaudoja šiek tiek mažiau nei pusę energijos, kurią sunaudoja tokio pat dydžio žinduoliai. Jei žmogus norėtų pasiekti žinduolių aktyvumą, jam reikėtų kiekvieną dieną nubėgti po maratoną.

Profesorius Hermanas Pontzeris iš Hunterio koledžo Niujorke kartu su kolegomis zoologijos soduose ir rezervatuose stebėjo kasdienį 17 skirtingų rūšių primatų gyvenimą. Mokslininkai skaičiavo, kiek kalorijų šie primatai sunaudoja per 10 dienų. Šis metodas leido palyginti primatams ir žinduoliams reikalingos energijos kiekį bei medžiagų apykaitos greitį.

Pasak profesoriaus H. Pontzerio, visiems organizmams reikia energijos, kad galėtų augti ir daugintis. Energijos sunaudojimo kiekis yra tiesiogiai susijęs su senėjimo procesu. Lėtas primatų augimas, retas dauginimasis ir mažas sunaudojamos energijos kiekis rodo, kad primatų gyvenimo trukmė yra gerokai ilgesnė už kitų žinduolių. „Rezultatai yra stebinantys, – sakė H. Pontzeris. – Žmonės, šimpanzės, babūnai ir kiti primatai sunaudoja perpus mažiau kalorijų nei kiti žinduoliai.

Dauguma žinduolių, įskaitant žiurkes ir šunis, subręsta per 1–2 metus, bet yra ir tokių, kurie pasiekia seksualinės brandos per keletą savaičių. Pavyzdžiui, 6 mėnesių žiurkė yra tokios brandos kaip 18 metų žmogus, o 2 metų šuo prilygsta 18–25 metų žmogui. Žmonės ir primatai pasižymi ilgesne vaikyste, rečiau dauginasi, bet jų amžius yra kur kas ilgesnis už žinduolių, kurie laisvėje dauginasi dažnai ir miršta nepasiekę nė vidutinio savo amžiaus.“

alfa.lt