Mokslininkai nustatė: šunys žino, kur yra šiaurė


Jei kada pasiklystumėte kartu su savo augintiniu ir nežinotumėte, kur yra šiaurė, galite būti beveik tikri, šuo žino tai geriau už jus –tereikėtų palaukti, kol jį prispirs gamtinis reikalas.

Grupė Čekijos ir Vokietijos mokslininkų atliko tyrimą ir nustatė, kad šunys, atlikdami gamtinius reikalus, savo kūną pozicionuoja pagal Žemės magnetinį lauką, rašo Csmonitor.com. Dvejus metus trukęs tyrimas, kuriame dalyvavo 37 šunų augintojai ir 70 šunų bei buvo analizuojami 7,475 jų tuštinimosi atvejai, įrodo, kad šunys, atlikdami „reikalą numeris 1 arba numeris 2“, žiūri šiaurės kryptimi. Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „Frontiers in Zoology“.

Tyrimo duomenys sulyginti su Žemės magnetinio lauko sąlygomis ir buvo nustatyta, kad ši išvada pasitvirtina, kai geomagnetinis laukas būna ramus.

Magnetinė orientacija – organizmų gebėjimas orientuotis pagal Žemės magnetinį lauką pastebimas tarp bakterijų, moliuskų, vabzdžių, vištų ir balandžių. Mokslininkai mano, kad šią savybę turi kelių graužikų rūsys, šikšnosparniai, lapės, galvijai ir elniai. Žmonės šia savybe nepasižymi, nors mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad tam tikrų ženklų yra.

Mokslininkai pripažįsta, kad jie nežino priežasties, kodėl šunys taip elgiasi.

„Tai vis dar paslaptis, kodėl šunys taip elgiasi. Ar jis tai daro sąmoningai (jaučia magnetinį lauką regėdami, girdėdami, užuosdami arba liesdami), ar šis veiksmas atliekamas vegetatyviniu lygmeniu (jie geriau jaučiasi, jiems patogiau esant tam tikroje padėtyje)“, – teigiama tyrimo aprašyme.

Kai kitą kartą išeisite pasivaikščioti su savo augintiniu, galite patys įsitikinti, kaip gerai jūsų šuo išmano geografijoją. Įdomu, ar katės irgi taip pat gerai orientuojasi? Jų augintojams tai būtų bene aktualiau, juk kačių tualetų vietą parenka šeimininkas… Dar vienas iššūkis mokslininkams?

alfa.lt