theguardian.com nuotr.

Mokslininkai nustatė – vėžys įgauna imunitetą chemoterapijai


Chemoterapija ilgainiui tampa neveiksminga, nes metodas naikina pats save. Veikdama vėžines ląsteles, chemoterapija neaplenkia ir sveikųjų, todėl žmonės tampa atsparūs šiam gydymui, – praneša BBC.

Gydymas chemoterapija neretai praranda efektyvumą, gydant pacientus, antrą kartą susirgusius vėžiu. Jungtinių Valstijų ekspertai teigia, jog chemoterapija skatina aplink navikus susidaryti žaizdas gydančių ląstelių apvalkalus, kuriuose esantis baltymas padeda vėžiui atsilaikyti prieš gydymą.

Padarius šį svarbų atradimą, paaiškinantį chemoterapijos neefektyvumą, kitas žingsnis, anot Jungtinės Karalystės mokslininkų, yra atrasti būdą, kuris padėtų išvengti šio nepageidaujamo efekto.

Apie 90 procentų pacientų, sergančių vėžiu, kuris auga kaip vientisas darinys ir plinta metastazėmis, tokiu kaip krūties, prostatos, plaučių ar gaubtinės žarnos, išsivysto atsparumas chemoterapijai.

Gydymas chemoterapija taikomas tam tikrais intervalais, kad kūnas nepatirtų toksinio šoko. Tačiau tai suteikia galimybę auglio ląstelėms atsigauti ir tapti atspariomis.

Sietlo „Fred Hutchinson Cancer Research“ centro mokslininkų atliktoje analizėje nuodugniai ištirti fibrolastai – jungiamojo audinio ląstelės, kurios atlieka esminį vaidmenį žaizdų gijime ir kolageno bei kitų baltymų gamyboje. Nustatyta, jog chemoterapija pažeidžia DNR, o tai verčia fibrolastus gaminti iki 30 kartų daugiau baltymo, vadinamo WNT16B, nei normaliai turėtų.

Baltymas padeda vėžio ląstelėms augti ir užgrobti visą aplink esantį audinį. Jau anksčiau buvo žinoma, kad proteinas reikalingas vėžiui vystytis, tačiau nebuvo atskleista, kad tai daro auglį atsparų gydymui.

Tyrimo vadovas Peteris Nelsonas sakė: „Mūsų atradimai rodo, kad auglio mikroaplinka labai reikšminga terapijos efektyvumui ar nesėkmei.“

Profesorius Franas Balkwillis, Didžiosios Britanijos ekspertas, tyrinėjantis auglių vystymąsi ir mikroaplinką, teigė: „Šis darbas patvirtina iki tol darytų tyrimų rezultatus, rodančius, jog vėžio gydymas paveikia ne tik vėžines ląsteles, bet ir esančias naviko viduje ar išorėje.“

„Kai kada tai yra gerai – pavyzdžiui, chemoterapija skatina aplink esančias sveikas imunines ląsteles kovoti prieš vėžį . Tačiau naujausias tyrimas atskleidė, jog aplink auglį esančios sveikos ląstelės taip pat gali padėti jam tapti atspariu gydymui“, – kalbėjo mokslininkas.

Mokslininkai tikisi, kad jų atradimas padės surasti būdą sustabdyti neigiamus padarinius ir pagerinti terapijos efektyvumą.

lrytas.lt