123rf.com nuotr.

Mokslininkai: šunys kenkia gamtai ne mažiau nei katės


Neseniai pasirodę tyrimai nemaloniai nustebino kačių mylėtojus – paaiškėjo, kad katės yra atsakingos už mažėjančią paukščių, driežų ir mažų žinduolių populiaciją. Tačiau ką tik pasirodęs naujas mokslininkų tyrimas priminė, kad šunys yra ne mažesni plėšrūnai, nei katės.

JAV mokslininkų tyrimas nustebino pasaulį: buvo paskelbta, kad per metus katės sumedžioja nuo 1,4 iki 3,7 milijardo paukščių ir nuo 6,9 iki 20,7 milijardo mažų žinduolių. Atsakydami į šį tyrimą Oksfordo mokslininkai nusprendė atlikti tyrimą, kuris parodytų, kokią įtaką gyvūnijai ir aplinkai daro šunys.

Skaičiuojama, kad pasaulyje yra apie 700 milijonų šunų, bet net 75 proc. gyvena laisvėje ir neturi šeimininkų – būtent jie labiausiai kenkia aplinkai ir patiems žmonėms. Moksliniai tyrimai rodo, kad plėšrūniška šunų prigimtis itin neigiamai veikia salų gyvūniją ir augaliją, kur ekosistemos itin jautrios. Pavyzdžiui, vienas Vokiečių aviganis Naujoje Zelandijoje per gyvenimą sumedžioja iki 500 kivių. Kitas pavyzdys – 2006 metais 12 laisvėje gyvenusių šunų Fidžyje išnaikino visas Fidžio dirvines varles. Taip pat šunys atsakingi už pasiutligės platinimą, dėl kurių nukenčia ir žmonės ir retos gyvūnų rūšys, pavyzdžiui Etiopijos vilkai. Skaičiuojama, kad per metus nuo šunų platinamos pasiutligės miršta 55 tūkst. žmonių, daugiausiai Azijoje ir Afrikoje.

alfa.lt