123rf.com nuotr.

Mokslininkai: šunys – protingi ir jautrūs


Tikriausiai kiekvienas šeimininkas tiki, kad jo augintiniui būdingi žmogiški bruožai: jausmai, mintys ir norai, tačiau moksliškai tai įrodančių faktų iki šiol nebuvo. Naujas vokiečių mokslininkų tyrimas parodė, kad šunys supranta, kaip jaučiasi žmonės.

Mokslininkai pastebėjo, kad šunys stengiasi vogti nuo stalo maistą tada, kai jų nemato šeimininkas. Šunys supranta, kad pavogę maisto, kai šeimininkas nemato, išvengs bausmės ir šeimininko pykčio, vadinasi, šunys supranta, kaip jų veiksmai veikia žmogų. „Šeimininkai šunims nuolatos pritaiko įvairias žmogiškas emocijas ir bruožus, bet mokslininkai tuo ilgus metus abejojo. Mūsų tyrimas parodė, kad žmonės gali būti teisūs. Šunys yra protingi ir jautrūs“, – sakė Juliene Kaminski, viena iš mokslininkų, vykdžiusių tyrimą.

„Mūsų tyrimas svarbus, nes leidžia manyti, kad šunys turi empatinių gebėjimų. Jie gali suprasti, ką jaus jų šeimininkas, o toks gebėjimas iki šiol laikytas išskirtinai žmogišku bruožu“, – sakė J. Kaminksi. Mokslininkai atliko daug įvairių eksperimentų, kuriuose dalyvavo 84 naminiai šunys. Per kai kuriuos tyrimus šunys, kurie palaikė artimus ryšius su savo šeimininkais, neliesdavo maisto, esančio ant stalo, kol neatsidurdavo vieni tamsioje patalpoje. „Žinoma, kai kurie šunys jaučia didesnę silpnybę maistui ir į tai teko atsižvelgti“, – pridūrė J. Kaminksi.

Dauguma šunų neatsispirdavo maistui būtent tamsoje, ir mokslininkai mano, kad šunys supranta, kad žmonės negali matyti tamsoje. Nors iki šiol nėra gerai žinoma, kaip gerai šunys mato tamsoje, bet tyrimas parodė, kad šunys labai gerai atskiria šviesą nuo tamsos ir sugeba išnaudoti tamsą savo tikslams.

Ankstesni tyrimai su šimpanzėmis parodė, kad šimpanzės taip pat gerai supranta, kada yra matomos, o kada ne. Taip pat jos suvokia, kaip jų veiksmai veikia žmones, ir žino, kad žmonės jų veiksmus prisimena.

alfa.lt