circuitfactory.ae

Nutukę žmonės lengvai patenka į viešosios nuomonės spąstus


Storulio etiketės prilipdymas neigiamai paveikia žmogaus psichiką ir apsunkina pastangas suliesėti, paskelbė mokslininkai.

Joks kitas nuosprendis nepaskelbiamas taip greitai kaip apkalbėti mėgstančių žmonių. Tas yra per mažas, tas – per plonas, o tas – per storas. Jis atrodo nesveikas ir dar pats dėl to kaltas, nes yra bevalis.

Ta, ką mes pasakome apie kitus žmones, dažnai nelieka be pasekmių tam, kurį apkalbėjome. Išankstinė nuostata prilimpa kaip etiketė. Labiausiai dėl viešosios nuomonės kenčia antsvorį turintys asmenys, kurių problemą iškart pastebi aplinkiniai.

Tokią išvadą padarė Leipcigo mokslininkai, atlikę tyrimus. Jie apklausė per 1200 antsvorį turinčių žmonių, kaip jie jaučiausi su jiems priklijuota storulio etiketę, ar jie patys save stigmatizuoja ir kokį poveikį šis nuosprendis daro jų sveikatai ir savijautai.

Rezultatas: nutukę žmonės, anot mokslininkų, smarkiai kenčia dėl to stigmatizavimo, praranda pasitikėjimą savimi ir savo vertės pojūtį.

Storuliai kaltina patys save

Tyrimai parodė, kas nutukusiems žmonėms gresia didelė rizika susirgti depresija ir gyventi kankinamam baimių. Padėtį dar labiau apsunkina savęs nuvertinimas, nes kenčiantieji perima kitų išankstines nuostatas ir nuomonę apie save, laiko save storais, tinginiais, kaltina patys save dėl savo antsvorio. Šis savęs pasmerkimas antsvorį turinčius žmones paskatina dar labiau pastorėti.

Kad įveiktų neigiamą savo susikurtą įvaizdį, nutukusiems reikia psichoterapeuto pagalbos, pabrėžia mokslininkai. Jie spėja, kad nepasitikėjimas ir savęs pasmerkimas dar labiau apsunkina pastangas numesti svorio ir ilgam laikui suliesėti. Pagal mokslininkų išvadas šie žmonės nebetiki, kad gali patys sau padėti. Jie dažniau ieško vidaus ligų gydytojų pagalbos, o pirmiausia turėtų kreiptis į psichoterapeutą.

alfa.lt